Geografie
Geografie je věda na rozhraní mezi přírodními a společenskými disciplínami zabývající se krajinnou sférou a vzájemnými interakcemi mezi přírodním prostředím a lidskou společností v prostoru a čase. Geografie je všude kolem nás, je to věda o světě. O světě, ve kterém žijeme.
Pro předmět na nižším stupni gymnázia se užívá označení „zeměpis“, na vyšším stupni pak „geografie“. Zatímco na nižším stupni se studenti postupně seznamují s jednotlivými regiony, snaží se nacházet jejich shodné charakteristiky i odlišnosti, na vyšším stupni se výuka zaměřuje na tematické oblasti, jako je sociální, politická či fyzická geografie. Studenti se tak více soustředí na hlubší porozumění a analýzu různých geografických jevů a procesů v souvislostech.
V rámci výuky zeměpisu/geografie je třeba reagovat na dynamické změny ve světě kolem nás, a proto je kladen důraz především na rozvoj dovedností – jako je kritické myšlení, práce s různými zdroji informací, schopnost analyzovat a interpretovat aktuální dění – spíše než na pouhé zapamatování faktů. Cílem je, aby se studenti dokázali orientovat v dnešním světě a uměli propojit to, co se naučili, s reálným životem.
Dokumenty ke stažení
Předmětová komise G/Z
RNDr. Tereza Cimová, Ph.D. (předsedkyně) |
Mgr. Petra Dufková |
Mgr. Dominik Charvát |
RNDr. Libor Jelen, Ph.D. |